Glendalough, Co.Wicklow

38

9

Glendalough- czyli Dolina Dwóch Jezior położona w górach Wicklow strzeże ruin klasztornych z VIII-XII w. Miejsce to odkrył żyjący w VI wieku pustelnik, św.Kevin, który wraz z grupką mnichów założył osadę z kościołami i kaplicami.

39

a

Położenie w głębi gór nie ustrzegło jednak tego pięknego miejsca przed najazdami Wikingów, którzy wielokrotnie plądrowali dolinę, ale mimo to klasztor rozwijał się przez kolejne 600 lat. ( przy okazji polecamy obejrzeć serial „Wikingowie” który w pełni pokazuje zwyczaje, kulturę, ale też brutalność wojowników)

e

41

Do upadku Glendalough przyczynili się Anglicy, którzy w 1398r prawie doszczętnie zniszczyli osadę. Klasztor jednak przetrwał tę tragedię i funkcjonował jeszcze przez kolejne 300 lat, aż do XVII kiedy został ostatecznie zamknięty.

b

Dziś możemy zwiedzać pozostałości klasztoru, czyli cmentarz z ozdobnymi krzyżami i okrągłą wieżą, pobliską katedrę, czy też domek księży.

10

40

Idąc dalej, wzdłuż jezior warto odbić na szlak, który prowadząc w górę, dostarcza przepięknych widoków na Dolinę Dwóch Jezior.

43

46

47

Miejsce z pewnością warte odwiedzenia i szczerze polecamy tu przyjechać, ale najlepiej wcześniej rano, gdy nie ma jeszcze wielu turystów…

dwa

luk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s