Więzienie Wicklow Gaol, Co. Wicklow

Wicklow Gaol było drugim odwiedzonym przez nas więzieniem w Irlandii ( pierwsze, dublińskie więzienie Kilmanham – wpis z 19 stycznia 2014 ) i chociaż to zwiedziliśmy w dzień to istnieje możliwość nocnej wizyty z dreszczykiem gdyż miejsce to uchodzi za najbardziej nawiedzone w Irlandii!

Więzienie działało od 1702 do 1924 roku i zasłynęło jako jedno z najbardziej brutalnych.

2

3

4

Zwiedzanie zaczyna się od dziedzińca na którym grzebano zwłoki skazanych. Znajdowało się tu także koło deptakowe oraz dyby.

5

6

Przechodzimy do głównego bloku, który składa się z dwóch pięter i na każdym znajduje się kilka niewielkich cel w których znajdowało się nawet do 15 osób!

6b

7

8
Po reformach więziennych z 1763 roku nieco zmieniło się na lepsze i pojawiła się nawet prowizoryczna klasa w której uczono pisania i czytania.

15

16

Dalej schodzimy do lochów na które składają się cztery cele w których torturowano skazanych. Nawet dziś jest to dość posępne miejsce.

10

Na ostatnim pietrze natomiast znajduje się kajuta statku na którym w XVIII wieku wysyłano skazanych, głównie do Australii. Podróż taka trwała ok 6 miesięcy i często więźniowie nie przeżywali tak długiego rejsu.

12

13
W okresie Wielkiego Głodu znajdowała się tu rekordowa liczba więźniów, prawie 8oo osób, które często trafiały tu świadomie by znaleźć schronienie i skromny posiłek.

Dziś więzienie uchodzi za jedno z najbardziej nawiedzonych budynków w Irlandii i może jest to chwyt marketingowy, a może nie. Można się o tym przekonać na własnej skórze.

18

19

20
Irlandzcy łowcy duchów próbowali to sprawdzić –https://www.youtube.com/watch?v=Sy9qb0Vx_HI

I cóż, miejsce to nie napawa optymizmem, ale przyznam szczerze, że wybralibyśmy się tu raz jeszcze, ale tym razem nocą…

14

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s