Giant’s Causeway, Co. Antrim

Grobla Olbrzyma znajduje się w Irlandii Północnej, a od Szkocji dzieli ją 50 km! Jest to oryginalna formacja skalna składająca się z ok.37 tysięcy kolumn bazaltowych.

1

2

Powstała 50- 60 mln lat temu na skutek stygnięcia lawy wulkanicznej w zimnej wodzie oceanu. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3

Miejsce to trzeba koniecznie zobaczyć!

4
Wejście kosztuje 8,50 £ i zdecydowanie są to dobrze wydane pieniądze. W Centrum Informacji można zaopatrzyć się w w audio przewodnik (dostępny także w języku polskim), który opowie nam historię Grobli, a także legendę z nią związaną.

Otóż najbardziej popularna legenda mówi o olbrzymie, wojowniku Finnie MacCool’u, który wybudował Groblę aby dostać się do swojego szkockiego rywala Benandonner’a. Kiedy dotarł na miejsce i zobaczył jak wielki jest szkocki olbrzym, uciekł w panice do swojej żony z której pomocą przebrał się za niemowlę. Benandonner rzucił się w pościg za Irlandczykiem i kiedy dotarł do domu olbrzyma zobaczył kołyskę, a w niej przebranego Finna . Szkot dał się nabrać i myśląc że to niemowlę przeraził się, że skoro tak duże jest dziecko, to jak ogromny musi być dorosły olbrzym. Czym prędzej uciekł z powrotem do Szkocji, niszcząc za sobą groblę by Irlandczyk nie mógł za nim podążyć.

Miejsce jest bardzo malownicze, a przez to chętnie odwiedzane przez turystów. W słoneczny dzień niezwykle urocze.

6

7

8

9

10

11

12

13Wrócimy tu jeszcze!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s