Mullingar, Fore Abbey, Co. Westmeath

Najwyższa pora opisać naszą poniedziałkową wędrówkę!

mapa

Otóż wykorzystaliśmy wolny dzień i wybraliśmy się w kierunku Mullingar oddalonego od Dublina o ok 80 km.
Naszym celem był Fore Abbey, ale po drodze mieliśmy zobaczyć posiadłość Carrigglas Manor z otaczającymi ją lasami i ogrodami.
Jednak jak to zwykle bywa, napotykamy po drodze inne ciekawe miejsca.

I tak było tym razem w Mullingar, kiedy naszą uwagę zwrócił olbrzymi, bardzo charakterystyczny budynek. Nie zastanawiając się zbyt długo zaparkowaliśmy i obeszliśmy go wokół.

1

2

4

Niestety nie było żadnej informacji co się tu znajduje, a co bardziej dziwne, nikogo nie spotkaliśmy. Nie wiem czy to przez pochmurny dzień, ale czułam się strasznie nieswojo, miejsce to trochę niepokoiło z niewiadomego powodu. Może to ogrom budynku przytłaczał, nie wiem. Wróciliśmy do auta i wyjeżdżając zauważyłam przewróconą tabliczkę, iż miejsce to jest na sprzedaż…

Nadal czując lekki niepokój udaliśmy się do Carrigglas Manor,
o którym przeczytałam w przewodniku z 2007 roku. Jakie było nasze zdziwienie gdy dojechawszy na miejsce zastały nas zamknięte bramy, a wokół całej posiadłości mnóstwo tabliczek, że teren jest prywatny, zakaz wstępu i koniec kropka. Dziwne.

Ale powiedzieliśmy trudno i skierowaliśmy się do Fore Abbey, zespołu klasztornego z XII wieku z którym związana jest legenda siedmiu cudów.

8

11

12

13

14

15

Pierwszym cudem jest to, że klasztor zbudowano na bagnie, co po 1000 lat ciężko stwierdzić.
Drugim był młyn, który nie został zbudowany na rzece! Cóż po samym młynie zostały ledwo widoczne, zarośnięte ruiny, które w zasadzie nic nie przypominały…
Trzecim cudem jest woda, która płynie pod górę… hmmm staliśmy, patrzyliśmy na strumyk i nic, więc jest to pewnie złudzenie optyczne, którego my akurat nie doświadczyliśmy
Czwartym, było drzewo, które nie chciało się palić, no właśnie – „było”, bo każdy ciekaw legendy brał sobie kawałek na pamiątkę i z drzewa nic nie zostało. Dlatego posadzono nowe drzewo – tzw. rag tree, których spotkaliśmy już kilka w Irlandii.

9

Otóż zwyczaj jest taki, że ludzie wieszają na nim skarpetki lub inne osobiste przedmioty na szczęście, zdrowie, albo by spełnić życzenie… Jeszcze nie próbowaliśmy, więc nie wiemy czy działa…

Piątym cudem jest kamienna cela pustelnika, czyli niewielka
budowla znajdująca się na wzgórzu po przeciwnej stronie klasztoru.

16b

17

Szóstym – woda, która nie wrze. Cóż, źródełko z którego wypływa woda mająca właściwości uzdrawiające znajduje się w miejscu, które było odgrodzone, więc nawet nie wiemy czy nadal istnieje.
Siódmym, ostatnim cudem jest kamień uniesiony modlitwami. Znajduje się on nad wejściem do kościoła i jest dość spory.

18b

19
Według legendy budowniczy nie mogli go dźwignąć, więc św. Fechin przyszedł im z pomocą. Modlił się i modlił, aż jakimś cudem kamień znalazł się we właściwym miejscu.

Mała dolinka, kilka ruin, siedem cudów, sporo rodzin z dziećmi bo i odkrywanie wszystkich miejsc to świetna rozrywka.
Natomiast ja cały czas w głowie miałam tajemniczy budynek z Mullingar oraz zamknięte bramy Carrigglas Manor.

Wróciliśmy do domu i odkryłam zagadkę.
Ten olbrzymi wiktoriański budynek w Mullingar to nic innego jak szpital psychiatryczny, wybudowany w 1855 roku! Historia tak mnie zaciekawiła, że zamówiłam książkę na jego temat i opiszę ją jak tylko przeczytam.

Natomiast Carrigglas Manor popadł w ruinę po 2008 roku, kiedy nastąpił kryzys. Kiedyś przepiękna ogromna posiadłość, teraz zdemolowana i rozgrabiona. Bardzo przykre.
Znalazłam kilka ciekawych informacji o posiadłości i wkrótce także ją opiszę.

A teraz zmykam planować jutrzejszą wędrówkę!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s