Grobowiec Newgrange i Knowth, Co.Meath

Od dłuższego czasu planowaliśmy wypad do doliny Brú na Bóinne i na wzgórze Tary i w końcu w niedzielę nadszedł czas by przyjrzeć się tym miejscom z bliska.

1mapa

1bmap

1

1b

Planując zwiedzanie Newgrange trzeba liczyć się z kolejkami turystów dlatego najlepiej wyruszyć z samego rana. My dojechaliśmy koło 13, więc po zaparkowaniu i dojściu do Visitor Centre Pani w kasie poinformowała nas, że musimy poczekać 2 godziny na swoją kolej. No trudno, kupiliśmy bilety ( Newgrange 6€ i Knowth 5€) i udaliśmy się na wystawę przedstawiającą historię grobowców korytarzowych.

2

W okolicy znajdują się 3: Newgardge, Knowth i Dowth, ale tylko dwa pierwsze udostępnione są do zwiedzania. Obejrzeliśmy makiety, gabloty z przedmiotami z epoki kamienia oraz krótki film o Newgrange i zanim się obejrzeliśmy dwie godziny minęły.

3

4

5

6

7

8

Czym prędzej udaliśmy się na drugą stronę rzeki Boyne by dostać się do minibusu, który dowozi turystów do obu grobowców.

9

10

11

Faktem jest, że można się tam odstać także autem, co raz już zrobiliśmy, ale na miejscu i tak powiedzą nam, że musimy wrócić do Visitor Centre i tam kupić bilety.

Pierwszym kurhanem do którego podjechaliśmy był Knowth. Przemiła Pani przewodnik, która jak nam powiedziała, od zawsze mieszka w tych okolicach i od dziecka interesowały ją tajemnice tych budowli opowiadała nam historię grobowca Knowth, który znajduję się w otoczeniu kilku mniejszych. Aż trudno nam było uwierzyć, że są starsze niż
egipskie piramidy w Gizie, a datuje się je na 3200 w p.n.e!

12

13

Jest wiele niewyjaśnionych tajemnic na temat powstania grobowców. Zostały one odkryte dość niedawno bo w 1962 roku przez archeologa Michael’a J. O’Kelly, który całe swoje życie spędził na odkrywaniu sekretów zagadkowych kurhanów. Słuchając Mary sami czuliśmy się jak mali archeolodzy studiując wyryte w kamieniach neolityczne wzory.

14

15

16

17

18

19

20

22

21

23

Weszliśmy w końcu do środka grobowca w którym znajdują się dwa korytarze, niestety nie są one udostępnione do zwiedzania.

24

25

27

28

Po godzinie wróciliśmy do autobusu i udaliśmy się do Newgrange.

29

30

31

Kolejny przewodnik zabrał nas do środka grobowca ,którego wejście ozdabia niezwykły kamień, który prawdopodobnie przedstawia mapę Bru na Boinne.

37 double

32

W środku nie można robić zdjęć ani kamerować, więc opiszę co widzieliśmy. Otóż przecisnęliśmy się wąskim korytarzem, uważając przy tym na głowy bo w niektórych miejscach korytarz się obniżał, aż dotarliśmy do głównej komory otoczonej trzema niszami w której grzebano zmarłych. Sama komora miała może 5 na 5 metrów, a sklepienie stożkowo zwężając się do góry osiąga wysokość 6 metrów. Nasz przewodnik pokazywał nam wzory wyryte w olbrzymich kamieniach, a gdy poinformował nas, że całość waży 200 tysięcy ton zrobiło mi się trochę słabo.
Jak niezwykle utalentowanymi architektami i artystami musieli być ludzie z epoki kamienia, by zbudować grobowiec, który w niezmienionym stanie stoi do dziś? Dodam, że w tej epoce nie znali jeszcze koła, nie posiadali narzędzi metalowych, a mimo to olbrzymie kamienie przetransportowali m.in z gór Wicklow, czyli ok. 100 km stąd!
Newgrange został zbudowany z kamieni układanych jeden na drugim i to w tak perfekcyjny sposób,że przez 5 tysięcy lat nie przepuściły ani kropli wody!
Nasz przewodnik zgasił światło w komorze i zaprezentował nam co odbywa się tu 21 grudnia. Otóż z całkowitych ciemności poprzez korytarz zaczęło płynąć światło imitujące promienie słoneczne, które dostają się tu przez otwór nad wejściem do grobowca.

33

Po chwili światło dosięgnęło końca komory i rozświetliło całą drogę od korytarza do miejsca gdzie staliśmy. Niewiarygodne! Jakże zdolni musieli być ludzie,którzy stworzyli to
najstarsze obserwatorium słoneczne na świecie!
Każdego roku odbywa się loteria w której biorą udział tysiące ludzi, ale tylko wygrani mogą wejść do grobowca i doświadczyć oświetlenia komory przez promienie słoneczne w dniu przesilenia zimowego tj. 21 grudnia.

34

35

36

Gdy opuściliśmy Newgrange długo myślałam o tych, którzy zbudowali grobowce. Kim byli? Podobno pewnego dnia nagle opuścili to miejsce i nie wiadomo co się z nimi stało…

Może odlecieli na inną planetę…? 🙂

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s